دسته بندی های فیلم‌سازی در رامان استودیو

ما در مجموعه رامان استودیو، به طور کلی سه دسته بندی مجزا برای پروژه های فیلم‌سازی داریم؛ با مطالعه ویژگی های این سه دسته، و مشاهده نمونه هایی از آنها خواهید فهمید که کدام‌یک مناسب پروژه ی شماست :

تیزرهای تبلیغاتی معمولا با تشکیل تیم اتاق فکر و طراحی ایده های منحصر به فرد آغاز می‌شوند.
به عنوان مرحله پیش تولید، پس از طراحی ایده، سناریو و استوری بورد مرتبط با آن نگارش و طراحی می‌شود و پس از کسب تائیدیه کارفرما وارد مراحل انتخاب لوکیشن و بازیگران، طراحی صحنه و لباس و سایر موارد احتمالی مورد نیاز می‌شویم.
پس از اتمام مراحل پیش تولید، مرحله تولید یا همان تصویربرداری آغاز خواهد شد. به طور معمول تصویربرداری تیزرهای تبلیغاتی یک روزه انجام می‌پذیرد.
بعد از اتمام تصویربرداری، مرحله پس از تولید یا پست‌پروداکشن شامل تدوین، صداگذاری، اصلاح رنگ، جلوه های ویژه کامپیوتری، تصاویر خام تولید شده را به محصول نهایی تبدیل می‌کند.
تیزرهای تبلیغاتی با سطوح کیفی مختلف و معمولا با هدف معرفی یک محصول، خدمت یا برند خاص و به جهت پخش در تلویزیون، شبکه های اجتماعی و … تهیه و تولید می‌شوند.

فیلم‌سازی صنعتی و مستندنگاری، به طور معمول فیلمسازی در چارچوب یک ایده یا هدف کلی، اما بدون سناریو و استوری‌بورد از پیش طراحی شده خواهد بود و در مواردی کاربرد دارد که کارفرما قصد نمایش روایتی تصویری از واقعیت یک فضا، یک محصول و یا خدمات خود را دارد.
به طول مثال تصویربرداری از خط تولید یک کارخانه، نمایش فضای اداری یک شرکت و یا فیلمسازی از نحوه کارکرد یک محصول یا توضیح درمورد یک برند خاص.
این نوع فیلم‌سازی معمولا شامل مراحلی همچون تصویربرداری با استفاده از یک یا چند دوربین، صدابرداری، تدوین، اصلاح رنگ، صداگذاری و بعضا ضبط و استفاده از نریشن می‌شود.
خروجی نهایی یک فیلم صنعتی میتواند شامل تصاویر تدوین و ترکیب شده با موسیقی، نریشن، متن های توضیحی و یا حتی بخش های مصاحبه ای باشد که این ترکیب به کارفرما اجازه می‌دهد محصول، برند یا خدمات خود را به بهترین شکل وصف نموده و آن را در تلویزیون، شبکه های اجتماعی، همایش ها و کنفرانس ها منتشر کند.

هر رویدادی که خوراک بصری مفید برای ضبط و پس از آن انتشار داشته باشد، میتواند یک سوژه ی خوب برای ضبط فیلم باشد.
تصویربرداری و تهیه ی فیلم از همایش های اداری، علمی، فرهنگی و سیاسی و یا رویدادهایی همچون شرکت در نمایشگاه بین‌المللی، افتتاحیه ی یک مکان خاص، مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویی، کنسرت ها و یا هر رویداد دیگری، سندی تصویری از آن رویداد خواهد بود که نمایش آن علاوه بر مرور خاطرات، نقش به‌سزایی در معرفی فعالیت های یک برند خواهد داشت.
در حقیقت هزینه های گزافی برای انواع رویدادها صرف می‌شود که البته قطعا ارزنده و لازم است؛ اما آنچه از این رویدادها باقی می‌ماند تصاویریست که پس از آن، روند آن رویداد را هم به حاضرین و هم به کسانی که حضور نداشته اند به خوبی شرح می‌دهد.
پوشش تصویری همایش ها معمولا با چندین دوربین مجزا صورت می‌پذیرد که هر یک آز آنها از زاویه ای خاص نظاره گر و ضابط اتفاقات جاری خواهد بود و پس از ضبط، همه تصاویر بصورت همزمان توسط تدوینگر مشاهده و در هر لحظه از رویداد، بهترین زاویه انتخاب و نمایش داده می‌شود.

کلیه حقوق این سایت برای رامان استودیو محفوظ است © ۱۳۹۹